Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.”

Janusz Korczak

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada na 21 lutego.  Święto  to upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w1952 roku zginęli podczas demonstracji. Domagali oni się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Po wielu latach od tego wydarzenia nasuwa się jedno przesłanie dla Polaków  – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. Dla upamiętnienia mowy polskiej uczniowie naszej szkoły przygotowywali plakaty dotyczące poprawności językowej (6A) ,  tworzyli autoprezentację „Elementy kultury języka” (7B ) oraz pisali lepieje. Inspiracją do ich powstania były zabawne wiersze polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Swoją pomysłowość zaprezentowali  tym razem uczniowie klasy 8A i 8B. Uczniowie wszystkich klas brali udział w konkursach - poprawnej polszczyzny oraz znajomości  zasad ortograficznych.  Wyniki z konkursów zostaną udostępnione  wkrótce .

A. Wierzbińska
K. Warzocha