Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

50-lecie szkoły

50-lecie szkoły

50 Urodziny Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni im. Stefana Żeromskiego

 

Za oficjalną datę powstania Szkoły Podstawowej Nr 29 w Gdyni uznaje się dzień 1 września 1962r. , dlatego nasza szkoła w 2012 roku obchodziła 50 lat.

 

Długo i starannie przygotowywaliśmy się wraz z Radą Rodziców do tego jubileuszu.

 

Najbardziej znaczące uroczystości urodzinowe odbyły się w dniach 21 i 22 września z udziałem całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości; przedstawicieli wojewódzkich i miejskich władz oświatowych oraz władz Rady Miasta, Rady Dzielnicy, wszystkich kierowników, dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły od 1962r., a także dyrektorów szkół gdyńskich i „Żeromszczaków” z województwa pomorskiego, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, organizacji, komisji, zakładów pracy z którymi współpracujemy oraz honorowych „Przyjaciół szkoły”, rodziców, uczniów i absolwentów.

 

Tego dnia wszyscy przypięli do ubrań okolicznościowy znaczek- jubileuszowe logo szkoły (projekt p. Alicji Bach).

 

Uroczystym pochodem, za pocztem sztandarowym, przy muzyce bijących dzwonów przeszliśmy sprzed szkoły do parafialnego kościoła św. Józefa. Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem liturgicznym proboszcza ks. kanonika Nerka i koncelebrantów księży pracujących w naszej placówce w ostatnim dziesięcioleciu, oraz wzruszająca homilia ks. prałata Decowskiego najdłużej współpracującego ze szkołą- była wielkim duchowym przeżyciem.

 

Dyrektor Grażyna Steinke w krótkim przemówieniu zwróciła uwagę na ważną rolę Kościoła w wychowaniu i edukacji dzieci.

 

Na uwagę zasługuje również przygotowana przez Samorząd Uczniowski (opiekun p. Beata Ingielewicz) ceremonia sadzenia pamiątkowego buku (drzewko podarowane przez Nadleśnictwo Gdynia) nazwanego od imienia naszego patrona- STEFANEM. Będzie on żywym pomnikiem półwiecza istnienia szkoły, ale też swoistym zegarem odmierzającym kolejne jej lata.

 

 

Na długo w pamięci pozostanie również uroczysta gala prowadzona przez naszego absolwenta Tobiasza Cytrowskiego, który zapoznał przybyłych gości z historią szkoły.

 

Szczególnie wzruszającym momentem były występy najmłodszych uczniów przygotowanych przez p. Katarzynę Janiszewską oraz spektakl „Obrazy z życia szkoły” wg pomysłu p. Grażyny Steinke w reżyserii p. Ewy Szwed i Sylwii Praskiej.

 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: z ramienia Pomorskiego Kuratora Oświaty- p. Jolanta Pawlak, wiceprezydent Gdyni- p. Ewa Łowkiel, pierwszy dyrektor szkoły- p. Romuald Suchorz, przewodnicząca Rady Rodziców- p. Karina Frankowska.

 

Zaangażowanie w życie szkoły nauczycieli i pracowników zostało docenione pięcioma Nagrodami Prezydenta i siedmioma Nagrodami Dyrektora.

 

Okazją do wspomnień i refleksji były okolicznościowe wystawy zdjęć, kronik oraz różnych pamiątek dostarczonych przez absolwentów, a zgromadzonych w Izbie Patrona.

 

Taka uroczystość to również doskonały moment do podsumowań i dokonań uczniów, nauczycieli i stąd liczne wystawy pucharów, medali, dyplomów, wytworów, prac dziecięcych, efekty konkursów, opracowań literackich, wydań książkowych, etiud filmowych i prac malarskich nauczycieli, uczniów i absolwentów. Oprawę plastyczną powyższego oraz odświętny wystrój szkoły zawdzięczamy plastykom- p. Alicji Bach i p. Stefanii Pierszała-Mączka, a zachwycające dekoracje kwiatowe były dziełem p. Małgorzaty Szadkowskiej.

 

Spotkania przy kawie i przepysznych ciastach upieczonych przez Rodziców poszczególnych klas oraz sałatki i przekąski wyczarowane przez Nasze Panie z kuchni, to wspaniała okazja do rozmów i integracji.

 

Kulminacyjnym punktem tej już trochę mniej oficjalnej części uroczystości był rozświetlony tort urodzinowy zasponsorowany przez grupy sportowców z Orlika.

 

Na okoliczność obchodów urodzin szkoły przygotowano jubileuszowe logo i ekslibrys, tablo wszystkich pracowników szkoły i zdjęcie z „lotu ptaka” całej społeczności szkolnej oraz okolicznościowy biuletyn „50 urodziny” z dołączoną płytą, gdzie można znaleźć nazwiska ponad 7 tysięcy absolwentów, około 500 nauczycieli i około 200 pracowników administracji i obsługi, a także wszystkich kierowników, dyrektorów i ich zastępców.

 

Nad całością przygotowań czuwał komitet organizacyjny w składzie:

  • G. Steinke- dyrektor,
  • A. Roszko- Cnota- wicedyrektor,
  • B. Jaroszewicz- kierownik administracji,
  • A. Bach,
  • S. Pierszała- Mączka,
  • M. Szadkowska,
  • M. Sujka- Orłowska,
  • A. Motylińska,
  • B. Kościukiewicz,
  • G. Walczak.

Wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe święto, a także wspierającym dobrą radą i życzliwym słowem- DZIĘKUJEMY.

 

Drugi dzień celebrowania obchodów 50- lecia istnienia SP29 przybrał formę Pikniku Absolwenta i został skierowany do wszystkich, którzy związani byli lub są z naszą placówką. Ten dzień otwarty wypełniły: przedstawienie przygotowane przez teatr „Piccolo” pod kierunkiem p. Ewy Szwed i Sylwii Praskiej, występy taneczne i muzyczne, rozgrywki sportowe- mecz piłki nożnej i piłki siatkowej, spotkania przy kawie i ciastku w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców oraz oglądanie różnorodnych wystaw okolicznościowych i zwiedzanie całej szkoły.

 

Organizacją pikniku zajęli się pani Karolina Sąsiadek- Wasilewska i pan Paweł Grabiński.

 

Każdy, kto odwiedził nas 22 października mógł zakupić pamiątkowy znaczek okolicznościowy z logo szkoły oraz niezwykle ciekawy biuletyn z płytą zawierającą nazwiska wszystkich pracowników szkoły, absolwentów. Odwiedzający naszą szkołę absolwenci wpisywali się do pamiątkowego zeszytu, dzięki czemu wiemy, że mieliśmy zaszczyt gościć Panią, która rozpoczęła naukę w 1962, czyli dokładnie wtedy, kiedy w budynku szkolnym zabrzmiał pierwszy dzwonek.

 

W sobotni piknik naszą szkołę odwiedziły różne roczniki absolwentów i chociaż pogoda nie dopisała, to ciepłą i zupełnie niezwykłą atmosferę stworzyły niezapomniane spotkania, pełne ożywionych i radosnych rozmów, przywołujące wspomnienia ze szkolnych lat i wypełnione garścią fantastycznych wzruszeń związanych z ludźmi i miejscami, do których wielu powróciło po latach.

 

O porządną strawę dla ciała zadbały nasze niezastąpione Panie Kucharki, które przygotowały i serwowały najlepszą na świecie grochówkę. Wsparciem dla nich był piknikowy bar serwujący frytki, hamburgery i kiełbaski. Zatem każdy gość miał zapewnioną ucztę duchową w postaci powrotu do przeszłości i spotkania z teraźniejszością oraz ucztę dla ciała. W końcu pół wieku istnienia i ponad 7000 absolwentów zobowiązuje.

Data dodania: 2018-03-22 10:15:46
Data edycji: 2018-03-26 20:45:34
Ilość wyświetleń: 3065

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej