Ikona powiększania tekstu
Ikona podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

Data powstania szkoły, kolejne siedziby:

Orzeczeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego z dniem 1 września 1962 roku wyodrębniono z dotychczasowej „Jedenastki”, czyli III-go Liceum Ogólnokształcącego – szkołę podstawową. Nauczyciele tej szkoły zostali przeniesieni do nowo organizowanej Szkoły Nr 29, która zajęła lokale w adaptowanym na ten cel budynku po Szkole Podstawowej Nr 17 dzisiaj róg ul. Okrzei i ul. Morskiej (bloki ADM nr 108 A i 108 C), a w 1965 roku przenieśli się do nowego gmachu szkoły przy ulicy Ściegiennego, który służy po dziś dzień.

Pierwszy kierownik/dyrektor, dane biograficzne:

Pierwszym kierownikiem szkoły został 1 września 1962 roku Jan Białecki.
Jan Białecki ur.16.06.1911r. w Poznaniu był już wcześniej dwukrotnie kierownikiem szkoły w powiecie rawickim oraz po II Wojnie Światowej kierownikiem Polskiej Szkoły III st. W Obozie Polskim w Osnabruck, którą po oswobodzeniu tych ziem przez aliantów zorganizował i prowadził. Brak wykwalifikowanych nauczycieli i podręczników rekompensował zapał do pracy i entuzjazm zapóźnionej w nauce młodzieży.
W 1947 roku wraz z grupą młodzieży i kilkoma nauczycielami powrócił z obczyzny do kraju obejmując na okres jednego roku stanowisko kierownika Domu Społecznego w Krośnie nad Odrą, natomiast od 1948 roku pracował w szkolnictwie powiatu rawickiego. Po odbyciu w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi studiów biologicznych i zdobyciu kwalifikacji nauczania biologii w szkołach średnich w roku szkolnym 1951/52 wykładał ten przedmiot w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Lesznie Wlkp., a w latach 1952-1962 w Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie Wlkp. Jan Białecki był też specjalistą nauczania śpiewu, prowadził chóry szkolne i organizował liczne zespoły wokalno-muzyczne.

Pierwsze grono nauczycielskie:

• Jan Białecki Krystyna Szafrańska
  • Jadwiga Jachimowicz Zofia Żbikowska
  • Halina Słowik Danuta Domańska
  • Maria Pek Bronisława Pankow
  • Lidia Kurań Krystyna Grzenia
  • Urszula Kierszka Nina Goll
  • Brygida Stachowiak
  • Mieczysław Wierzbicki
  • Maria Szpakowska

Nazwiska wszystkich dyrektorów od 1962 roku do chwili obecnej:

• kier. Jan Białecki
  • kier. Marian Chmielecki
  • dyr. Barbara Paź
  • dyr. Romuald Suchorz
  • dyr. Zuzanna Oleszczuk
  • dyr. Hanna Borkowska
  • dyr. Grażyna Steinke
  • dyr. Ewa Stoińska
  • dyr. Iwona Chudyszewicz

Ważne wydarzenia z życia szkoły (nadanie imienia itp.)

W 1965 roku w 40 rocznicę śmierci pisarza szkole nadano imię St. Żeromskiego. Dziewięć lat później (1974) w październiku szkoła gościła córkę Stefana Żeromskiego – Monikę Żeromską w 110 rocznicę urodzin pisarza, co związane było z wmurowaniem tablicy pamiątkowej wewnątrz szkoły oraz drugiej tablicy na domu w Orłowie, w którym mieszkał patron szkoły w roku 1920. Tablicę z brązu ufundowała młodzież ze szkoły nr 29 za pieniądze pozyskane ze zbiórki makulatury. Inicjatorami poszukiwań domku, w którym przebywał Stefan Żeromski była ówczesna dyrektor szkoły nr 29 p. Barbara Paź wraz z nauczycielami języka polskiego. W listopadzie 1985 roku miało miejsce otwarcie Muzealnej Izby Pamięci poświęconej Stefanowi Żeromskiemu co wiązało się ze 120 rocznicą urodzin i 60 rocznicą śmierci pisarza. Z tej też okazji Monika Żeromska podarowała szkole I wydanie książki „Wiatr od morza”.

Na podstawie kronik szkolnych opracowała: mgr Alicja Bach

Gdynia, dnia 25 czerwca 2004 r.

Data dodania: 2018-03-22 10:15:28
Data edycji: 2021-09-22 19:40:13