Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada w 1867r. w Warszawie. To jedna z najbardziej znanych i zasłużonych dla świata kobiet. Zyskała sławę jako badaczka promieniotwórczości i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Doświadczenia, które przeprowadzała wraz ze swoim mężem Piotrem Curie i które kontynuowała po jego śmierci, doprowadziły do powstania pierwszych metod badania wnętrza atomu. Była najsławniejszą uczoną na świecie, jednak nie zepsuł ją ten fakt, a nauka wciąż była dla niej najważniejsza.
W 1891 roku wyjechała do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie, a następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. W czasach, w których żyła, kobiety nie miały żadnych praw, nie mogły się uczyć ani być naukowcami. Do odzyskania możliwości głosowania, nauki i równego traktowania walczyły wówczas sufrażystki. W walkach inspirował je upór właśnie takich kobiet jak Maria.
Podczas swojej wykonywanej pracy w laboratorium, Maria Skłodowska poznała tam miłość swojego życia – Piotra Curie. Oboje fascynowali się nauką, co pozwoliło im bardziej zbliżyć się do siebie. Po kilku latach zakochali się w sobie i wzięli ślub w 1895 roku.
W 1903 roku uczona przedstawiła wyniki swoich badań nad promieniowaniem radioaktywnym. Komisja oceniła ją bardzo pozytywnie, stwierdzając, że jest osobą, która dała największy wykład w historii zdobywania doktoratu. Jeszcze tego samego roku wraz z Piotrem Curie i Henrim Becquerelem zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 roku Maria Skłodowska-Curie otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za odkrycie i ukazanie właściwości kolejnych pierwiastków – polonu i radu.
Maria Skłodowska-Curie jest godną podziwu kobietą - zdecydowała się być naukowcem, aby pogłębiać jeszcze bardziej swoją wiedzę. Była pierwszą polską noblistką, a całe swoje życie poświęciła nauce. Ani razu nie pomyślała, że będzie najsławniejszą kobietą na świecie. Po prostu robiła to, co kochała, a jej praca została wynagrodzona. Była niezwykle fascynującą osobą. Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. Zapewne, może być dużą inspiracją, a także wzorcem dla innych.
Blanka Ustjanycz kl. 5c
" Uczymy się dla życia,
nie dla szkoły"
81-257 Gdynia
Ściegiennego 8