Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Znane Polki, o których warto pamiętać nie tylko przy okazji Dnia Kobiet

Znane Polki, o których warto pamiętać nie tylko przy okazji Dnia Kobiet

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada w 1867r. w Warszawie. To jedna z najbardziej znanych    i zasłużonych dla świata kobiet. Zyskała sławę jako badaczka promieniotwórczości i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Doświadczenia, które przeprowadzała wraz ze swoim mężem Piotrem Curie i które kontynuowała po jego śmierci, doprowadziły do powstania pierwszych metod badania wnętrza atomu. Była najsławniejszą uczoną na świecie, jednak nie zepsuł ją ten fakt, a nauka wciąż była dla niej  najważniejsza.

            W  1891 roku wyjechała do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie, a następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową.  W czasach, w których żyła, kobiety nie miały żadnych praw, nie mogły się uczyć ani być naukowcami.  Do odzyskania możliwości głosowania, nauki i równego traktowania walczyły wówczas sufrażystki. W walkach inspirował je upór właśnie takich kobiet jak Maria.

Podczas swojej wykonywanej pracy w laboratorium, Maria Skłodowska poznała tam miłość swojego życia – Piotra Curie. Oboje fascynowali się nauką, co pozwoliło im bardziej zbliżyć się do siebie. Po kilku latach zakochali się w sobie i wzięli ślub w 1895 roku.

            W 1903 roku uczona przedstawiła wyniki swoich badań nad promieniowaniem radioaktywnym. Komisja oceniła ją bardzo pozytywnie, stwierdzając, że jest osobą, która dała największy wykład w historii zdobywania doktoratu. Jeszcze tego samego roku wraz z Piotrem Curie i Henrim Becquerelem zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 roku Maria Skłodowska-Curie otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za odkrycie i ukazanie właściwości kolejnych pierwiastków – polonu i radu.

            Maria Skłodowska-Curie jest godną podziwu kobietą -  zdecydowała się być naukowcem, aby pogłębiać jeszcze bardziej swoją wiedzę. Była pierwszą polską noblistką, a całe swoje życie poświęciła nauce. Ani razu nie pomyślała, że będzie najsławniejszą kobietą na świecie. Po prostu robiła to, co kochała, a jej praca została wynagrodzona. Była niezwykle fascynującą osobą. Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. Zapewne, może być dużą inspiracją, a także wzorcem dla innych.

 

 

 

 

                                                                                                   Blanka Ustjanycz kl. 5c

Data dodania: 2020-03-18 21:41:33
Data edycji: 2020-03-18 21:42:08
Ilość wyświetleń: 2553

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej