Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

WIELKANOC

WIELKANOC

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie to najważniejsze w roku święto chrześcijańskie. Na początku nazywane było Paschą.  Święta te są symbolem zwycięstwa Jezusa nad śmiercią i grzechem. Wielka Niedziela upamiętnia  mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Święta Wielkanocne poprzedza czas postu, czyli okres pokuty. Post zaczyna się Środą Popielcową i trwa 40 dni. Jest to bardzo wyjątkowy czas, gdyż każdy z nas ma możliwość zastanowienia się nad sobą, nad swoimi czynami, życiem.  Możemy przewartościować nasze dotychczasowe życie i zmienić je.  Wielu z nas w tym czasie próbuje zrezygnować z różnych przyjemności i czynić więcej dobrych uczynków. W tym roku podczas postu odmówiłam sobie słodyczy . Odkładałam też pieniądze do skarbonki, które następnie przekazałam na potrzeby Caritas.

Święta Wielkanocne w Polsce poprzedzają liczne nabożeństwa, które odprawiane są w kościołach katolickich. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota znane są jako Triduum Paschalne. Dniem, na który wyczekują najmłodsi, jest Wielka Sobota. Głównie  kojarzy się ona ze święconką –  z koszyczkiem pełnym różnych pyszności. W elegancko udekorowanych koszyczkach znajdują się  takie pokarmy jak: jajko, wędlina, chleb i sól, które  spożywamy w gronie rodziny w  wielkanocny poranek. Po rezurekcji  - uroczystej mszy połączonej z procesją dookoła kościoła – w Polsce tradycyjnie zasiada się do śniadania wielkanocnego. Wtedy to następuje dzielenie się święconką i składanie życzeń. W dym dniu zazwyczaj jesteśmy obdarowywani prezentami od zajączka. Wielkanocny poniedziałek, to drugi dzień świąt Wielkanocnych. Zwany jest lanym poniedziałkiem albo  śmigusem-dyngusem. W tym dniu w gronie rodziny, najbliższych symbolicznie oblewamy się wodą.

Dzieci bardzo lubią te święta.  Kojarzą się one z radością, wspólnym spędzaniem czasu podczas przygotowywania pisanek, dekorowania wielkanocnego koszyczka. Każdy z nas lubi robić psoty, a w lany poniedziałek możemy bezkarnie oblewać naszych bliskich wodą, co sprawia nam ogromną przyjemność.  Co roku jest przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. Niektórzy symbolicznie kropią wodą, inni wylewają na siebie całe wiadra. Mój dziadek zawsze spryskiwał nas  tego dnia perfumami.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa, która dotknęła cały świat, święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż zawsze. Jest to trudny czas, w którym każdy stara się dostosować do obowiązujących zasad i zostaje w domu.  Martwimy się o swoich bliskich, nie chcemy ich narażać na niebezpieczeństwo, więc rezygnujemy z odwiedzin. Trudno to zaakceptować , że nie spotkamy się z całą rodziną przy wielkanocnym stole, nie pójdziemy poświęcić pokarmów, nie wybierzemy się na popołudniowy spacer do parku czy lasu. Nie oznacza to, że nie możemy być razem. Wręcz przeciwnie – będziemy blisko siebie myślami, często prowadząc rozmowy czy łącząc się na wideoczatach.

 

Anastazja Bużan
Kl. 5a

Data dodania: 2020-04-16 11:30:02
Data edycji: 2020-04-16 11:31:18
Ilość wyświetleń: 603

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej