Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

WIELKANOC

WIELKANOC

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie to najważniejsze w roku święto chrześcijańskie. Na początku nazywane było Paschą.  Święta te są symbolem zwycięstwa Jezusa nad śmiercią i grzechem. Wielka Niedziela upamiętnia  mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Święta Wielkanocne poprzedza czas postu, czyli okres pokuty. Post zaczyna się Środą Popielcową i trwa 40 dni. Jest to bardzo wyjątkowy czas, gdyż każdy z nas ma możliwość zastanowienia się nad sobą, nad swoimi czynami, życiem.  Możemy przewartościować nasze dotychczasowe życie i zmienić je.  Wielu z nas w tym czasie próbuje zrezygnować z różnych przyjemności i czynić więcej dobrych uczynków. W tym roku podczas postu odmówiłam sobie słodyczy . Odkładałam też pieniądze do skarbonki, które następnie przekazałam na potrzeby Caritas.

Święta Wielkanocne w Polsce poprzedzają liczne nabożeństwa, które odprawiane są w kościołach katolickich. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota znane są jako Triduum Paschalne. Dniem, na który wyczekują najmłodsi, jest Wielka Sobota. Głównie  kojarzy się ona ze święconką –  z koszyczkiem pełnym różnych pyszności. W elegancko udekorowanych koszyczkach znajdują się  takie pokarmy jak: jajko, wędlina, chleb i sól, które  spożywamy w gronie rodziny w  wielkanocny poranek. Po rezurekcji  - uroczystej mszy połączonej z procesją dookoła kościoła – w Polsce tradycyjnie zasiada się do śniadania wielkanocnego. Wtedy to następuje dzielenie się święconką i składanie życzeń. W dym dniu zazwyczaj jesteśmy obdarowywani prezentami od zajączka. Wielkanocny poniedziałek, to drugi dzień świąt Wielkanocnych. Zwany jest lanym poniedziałkiem albo  śmigusem-dyngusem. W tym dniu w gronie rodziny, najbliższych symbolicznie oblewamy się wodą.

Dzieci bardzo lubią te święta.  Kojarzą się one z radością, wspólnym spędzaniem czasu podczas przygotowywania pisanek, dekorowania wielkanocnego koszyczka. Każdy z nas lubi robić psoty, a w lany poniedziałek możemy bezkarnie oblewać naszych bliskich wodą, co sprawia nam ogromną przyjemność.  Co roku jest przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. Niektórzy symbolicznie kropią wodą, inni wylewają na siebie całe wiadra. Mój dziadek zawsze spryskiwał nas  tego dnia perfumami.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa, która dotknęła cały świat, święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż zawsze. Jest to trudny czas, w którym każdy stara się dostosować do obowiązujących zasad i zostaje w domu.  Martwimy się o swoich bliskich, nie chcemy ich narażać na niebezpieczeństwo, więc rezygnujemy z odwiedzin. Trudno to zaakceptować , że nie spotkamy się z całą rodziną przy wielkanocnym stole, nie pójdziemy poświęcić pokarmów, nie wybierzemy się na popołudniowy spacer do parku czy lasu. Nie oznacza to, że nie możemy być razem. Wręcz przeciwnie – będziemy blisko siebie myślami, często prowadząc rozmowy czy łącząc się na wideoczatach.

 

Anastazja Bużan
Kl. 5a

Data dodania: 2020-04-16 11:30:02
Data edycji: 2020-04-16 11:31:18
Ilość wyświetleń: 717

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej