Tydzień Świadomości Dysleksji – od dnia 16.11.2020 roku

Przypominamy, że Tydzień Świadomości Dysleksji  został zapisany w 2003 roku w Programie Wychowawczym szkoły w oparciu o Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

i stał się tradycją Szkoły Podstawowej Nr 29 w Gdyni.

Celem tego przedsięwzięcia jest:

• Zwiększenie świadomości oraz wiedzy rodziców na temat specyficznych trudności

w nauce i funkcjonowania dziecka z takimi zaburzeniami w szkole.

• Przekonanie środowiska szkolnego o konieczności stałej pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w celu wyrównania szans.
  • Współpraca z nauczycielami zmierzająca do ujednolicenia i synchronizacji oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych, skupionych wokół uczniów oraz zaznajomienie nauczycieli ze specyfiką zajęć specjalistycznych.

W tym roku szkolnym proponujemy  program online pod hasłem „Tydzień z ruchem” opracowany przez wydawnictwo OPERON. Harmonogram zawiera wskazówki dotyczące doskonalenia umiejętności szkolnych dziecka oraz rozwijania jego procesów  poznawczych.

Pierwszy załącznik to pomysły na każdy dzień tygodnia m. in. : ćwiczenia na poprawne pisanie i stymulujące napięcie mięśni, przykłady doskonalenia motoryki dużej czyli usprawniania całego ciała oraz motoryki małej czyli ćwiczenia zręczności i precyzji ruchów ręki, ćwiczenia na wzmacnianie oczu i przygotowanie ich do czytania, ćwiczenia ruchowe, które są niezbędne w czasie pracy umysłowej. Znajdziemy też odpowiedź na pytanie jakimi prawami rządzi się dobra pamięć i jakie są skuteczne metody zapamiętywania. Autorki przekonują również o tym, że silne emocje takie jak lęk i stres są wrogami uczenia się a częste uśmiechanie się to sposób nie tylko na zjednywanie sympatii i życzliwości innych ludzi, ale i na zdobywanie wiedzy.

Drugi załącznik to prezentacja ogólnej wiedzy na temat dysleksji pani prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz, która niejednokrotnie była gościem naszej szkoły.

Zachęcamy do zapoznania się z programem

Beata Ingielewicz

Barbara Felska - Siurnicka