Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Procedura na wypadek zagrożenia COVID-19 w zakresie zasad i trybu zapobiegania zakażeniu i rozprzestrzenianiu się choroby

Procedura na wypadek zagrożenia COVID-19 w zakresie zasad
i trybu zapobiegania zakażeniu i rozprzestrzenianiu się choroby  

w Szkole Podstawowej Nr 29 w Gdyni

od 01.09.2020 r.

 

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z dnia 20 marca 2020 r. Poz. 491)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  (Dz. U. z dnia 12 sierpnia 2020 r. poz. 1394)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 12 sierpnia 2020 r. poz. 1386)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie  czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z dnia 12 sierpnia 2020 r. poz. 1389)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz.U z dnia 12 sierpnia 2020 r. poz.1385)

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 25 sierpnia 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, innych form  wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59 oraz z 2020r. poz. 322, 374, 567)

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 01 września 2020 r z dnia 26.08.2020 r.

Oświadczenie Prezesa UODO,  Motywem 49 RODO i art. 17 specustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem, zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz.374, 567,568)  

 

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela(Dz. U. z 2019 r. poz. 2215)

Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.)

 

 

Głównym celem procedury jest zapobieganie zakażeniu i rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz działania wynikające z pojawienia się zakażenia w placówce.

Osobą odpowiedzialną za wdrożenie procedury jest dyrektor placówki zaś osobami odpowiedzialnymi za realizację procedury pracownicy placówki. Niniejsza procedura opracowana jest w oparciu o wytyczne GIS oraz wytyczne MPiPS i MZ i jest na bieżąco aktualizowana.

  1. ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA W CZASIE STANU EPIDEMICZNEGO 

 

  1. Rodzic/opiekun przyprowadza do szkoły dziecko zdrowe  oraz jeśli domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.  Rodzic/opiekun jest zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia (załącznik  nr 1).
  2. Dzieci mogą być przyprowadzane do szkoły i z niej odbierane  tylko i wyłącznie przez rodziców/ opiekunów zdrowych, nie przejawiających objawów infekcji dróg
  3. W przedsionku części wspólnej może jednocześnie przebywać jeden rodzic/opiekun z dzieckiem/dziećmi w odległości co najmniej 1,5 m od kolejnego rodzica/opiekuna z dzieckiem/dziećmi. Wszyscy muszą być zaopatrzeni w środki ochrony własnej : maseczkę i rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekować dłonie przed wejściem do placówki.
  4. Mierzenie temperatury ciała dziecka będzie następowało w przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych górnych dróg oddechowych.
  5. W razie temperatury 37,5 ℃ i wyżej  lub widocznych objawów chorobowych, dziecko niezwłocznie zostanie odprowadzone z zachowaniem 2 m odległości do pomieszczenia izolatki ( gabinet pielęgniarki).
  6. Rodzic/opiekun odbierający dziecko ze szkoły dzwoni za pomocą dzwonka przy wewnętrznych szklanych drzwiach i  oczekuje  w części wspólnej szkoły przed wejściem głównym.
  7. Istotne informacje o stanie zdrowia, samopoczuciu dziecka podczas pobytu                              w szkole  w danym dniu, przekazywane są  wyłącznie poprzez zdalne środki przekazu.
  8. Na czas epidemii wprowadza się całkowity zakaz przynoszenia przez dzieci zabawek i innych przedmiotów z domu. Nie dotyczy śniadania, wody do picia (poidełka w szkole są nieczynne do odwołania) piórnika z niezbędnym wyposażeniem, podręczników, tornistra. Dzieci nie mogą wymieniać się  przyborami szkolnymi między sobą.

 

 

  1. ZASADY KORZYSTANIA Z BOISKA SZKOLNEGO W CZASIE STANU EPIDEMICZNEGO

 

  1. Dzieci na szkolne boisko wychodzą pod opieką  nauczycieli danej grupy.
  2. Podczas wychodzeniu na dwór stosuje się rotacyjność grup lub wykorzystanie oddzielnych boisk.
  3. Dzieciom udostępnia się sprzęt sportowy oraz sprzęt do zabaw ruchowych. Po każdym dniu zajęć podłoga oraz sprzęt sportowy, sprzęt do zabaw ruchowych zostanie umyty i zdezynfekowany. W przypadku zauważenia znacznych zanieczyszczeń zostanie umyty i zdezynfekowany po zajęciach.
  4. Na szkolnym boisku należy starać się zachować możliwie maksymalną odległość personelu i dzieci od siebie.
  5. Po powrocie z boiska dzieci rozbierają się,  a następnie dokładnie myją ręce. Nauczyciel  myje i dezynfekuje ręce.

                     

 

  • ZASADY KORZYSTANIA, UTRZYMANIA CZYSTOŚCI POMIESZCZEŃ KUCHNI ORAZ STOŁÓWKI SZKOLNEJ

 

  1. W stołówce szkolnej stosuje się zmianowe wydawanie posiłków. W tym samym czasie w pomieszczeniu stołówki mogą przebywać wyłącznie uczniowie jednej grupy.
  2. W stołówce nie stosuje się samoobsługi, posiłki są podawane przez wyznaczoną osobę z obsługi stołówki.
  3. Naczynia stołowe, używane podczas obiadu są każdorazowo myte w zmywarce                         z detergentem w temperaturze 60 st. C.
  4. Po każdej grupie stoliki, krzesła oraz blaty podawcze są dezynfekowane,                                   a pomieszczenie wietrzone.
  5. W miarę możliwości personel kuchni zachowuje odległość na stanowiskach pracy w trakcie przygotowywania posiłków, a jeśli to niemożliwe – stosuje środki ochrony osobistej.
  6. W zależności od potrzeb stanowiska pracy, sprzęt kuchenny oraz każdorazowo opakowania produktów, naczynia stołowe i sztućce są myte i dezynfekowane.

 

 

  1. PLAN HIGIENY I DEZYNFEKCJI/ZASADY HIGIENY I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ  SZKOŁY
  1. Placówka pracuje według ustalonego planu dezynfekcji i zasad higieny, które                                 w okresie stanu epidemicznego zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
  2. Do mycia rąk, mycia i dezynfekcji powierzchni płaskich i dotykowych stosuje się środki dedykowane do zwalczania COVID-19.
  3. Obowiązkiem osoby zarządzającej placówką jest zapewnienie stałego dostępu do środków myjących i dezynfekujących oraz indywidualnych środków ochrony osobistej pracowników.
  4. Na terenie placówki rozmieszczone są dozowniki z preparatami do mycia                                   i  dezynfekcji rąk oraz instrukcje dotyczące technik prawidłowej dezynfekcji oraz mycia  rąk.
  5. W szkole stosuje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni urządzeń sanitarno – higienicznych, powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników, klawiatury itp. i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, pomieszczeniach biurowych oraz                                               w pomieszczeniach spożywania posiłków.

 

 

  1. ZASADY PRZEBYWANIA OSÓB TRZECICH W PLACÓWCE

 

  1. Przebywanie osób trzecich w placówce ograniczone jest do minimum. Osoby te zaopatrzone powinny być w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki jednorazowe) oraz nie mogą przejawiać objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  2. Dostawcy żywności oraz środków chemicznych nie mogą wchodzić na teren placówki. Dostawy powinny odbywać się być przy drzwiach przeznaczonych do przyjmowania towarów i stamtąd odebrane przez pracowników placówki.
  3. Listonosz oraz kurierzy nie mogą wchodzić do placówki. W przypadku dostarczenia przesyłki pracownik szkoły  zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki powinien odebrać ją osobiście sprzed drzwi wejściowych. Dokumenty dostarczone do placówki podlegają 24 godzinnej kwarantannie. 
  4. Dyrektor przyjmuje interesantów po wcześniejszym ustaleniu terminu. Osoby te, mogą wejść do placówki wyłącznie w maseczce i po zdezynfekowaniu rąk                                                   lub w rękawiczkach oraz nie mogą przejawiać objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

 

  1. WYTYCZNE DLA PRACOWNIKÓW/UCZNIÓW

Pracownik szkoły jest zobowiązany do samoobserwacji i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów (podwyższona temperatura, kaszel, ból głowy) powinien pozostać                    w domu, skorzystać z porady medycznej i zwolnienia lekarskiego.

  1. Zadania pracowników:
  2. Pracować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w procedurze.
  3. W trakcie przerwy między lekcjami, podczas przebywania na częściach wspólnych korytarzy rekomenduje się zakładanie maseczek ochronnych.
  4. Usunąć z sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe i papierowe zabawki. Systematycznie myć i dezynfekować przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.).
  5. Pracownik obsługi zobowiązany jest dezynfekować powierzchnie dotykowe (m.in. klamki, włączniki światła, itp.) oraz powierzchnie płaskie (np. blaty stołów po zakończeniu zajęć i według potrzeb zgłaszanych przez nauczycieli).
  6. Wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę oraz każdorazowo po przeprowadzonej dezynfekcji zgodnie z zaleceniami producenta środków dezynfekcyjnych.
  7. Zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z boiska.
  8. Przestrzegać reżimu sanitarnego, w kontakcie z rodzicami/opiekunami prawnymi używać środków ochrony osobistej (maseczka/przyłbice, rękawiczki), zachować w miarę możliwości bezpieczny dystans.
  9. Przestrzegać zakazu bezpośredniego kontaktu (odległość około 1,5m) nauczycieli ze sobą w czasie sprawowania opieki nad dziećmi.
  10. Przestrzegać zakazu kontaktu personelu kuchennego z dziećmi oraz nauczycielem/nauczycielami opiekującym się dziećmi. Obowiązuje zasada zachowania odległości 1,5 metra.
  11. Pracownicy w razie konieczności zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, przyłbice)
  12. Wychowawca każdą informację o zmianie numeru telefonu rodzica niezwłocznie nanosi w szkolnych książkach telefonicznych.

 

  1. Informacje dla uczniów:
  2. Rekomenduje się zakładanie maseczek ochronnych przez uczniów w czasie trwania przerw, w czasie wychodzenia do toalet podczas lekcji.
  3. Uczniowie danej klasy są przydzieleni do jednej sali lekcyjnej, z wyjątkiem zajęć w-f oraz z informatyki, które będą się odbywały rotacyjnie z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  4. Klawiatury komputerów zostaną oklejone folią typu strech.
  5. Uczniowie przed zajęciami z informatyki muszą posiadać rękawiczki jednorazowe, które będą zakładane przed wejściem do sali, a po zakończonych zajęciach będą zdejmowane i wyrzucone do wskazanego pojemnika na odpady.
  6. Przerwy uczniowie będą spędzać w przydzielonych sektorach szkoły lub boiska.

 

  • POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19

 

  1. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, charakterystycznych dla zakażenia Covid-19 (kaszel, wysoka gorączka, duszność, ból gardła) u pracownika/ucznia/wychowanka grupy przedszkolnej/szkolnej należy odizolować  pracownika/ucznia/wychowanka w wydzielonym pomieszczeniu szkoły –gabinecie  
  2. Szkoła zawiadamia rodziców o wystąpieniu objawów chorobowych u dziecka. Rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły osobiście lub przez wskazaną osobę pełnoletnią.
  3. Rodzice są zobowiązani do uzyskania teleporady lekarskiej. W przypadku zagrożenia wystąpienia Covid-19, należy o tym powiadomić dyrektora szkoły.
  4. Obszar, w którym poruszał się pracownik/dziecko należy wyłączyć z użytkowania oraz poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  5. Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
  6. Dalsze postępowanie dotyczące funkcjonowania placówki uzależnione będzie od stwierdzenia zakażenia bądź jego braku i decyzji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

VIII. ZASADY WYPOŻYCZANIA I ODDAWANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

  1. W celu zapobiegania zakażenia i rozprzestrzenianiu się COVID – 19 osoby odwiedzające bibliotekę stosują się do wszystkich obostrzeń wprowadzonych w ramach wdrażanych działań profilaktycznych w szkole.
  2. Każda grupa korzysta z biblioteki według ustalonego harmonogramu w czasie przerw w trakcie zajęć lekcyjnych.
  3. Książki, które są potrzebne na daną lekcję zamawia nauczyciel u bibliotekarza z wyprzedzeniem i odbiera przed rozpoczęciem planowanych zajęć.
  4. W pomieszczeniu biblioteki może przebywać maksymalnie 5 osób z zachowaniem dystansu.
  5. Wszystkie wypożyczone książki, po zwrocie będą podlegały okresowi 2 dniowej kwarantanny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1 do procedury na wypadek zagrożenia COVID-19

 

Gdynia …................................2020 r.

  

 

ZGODY I OŚWIADCZENIA RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW

 

 Imię i nazwisko dziecka:  ……………………….……………………………………………..

Nr telefonu rodziców/ opiekunów prawnych...............................................................................

.....................................................................................................................................................

  1. Niniejszym wyrażam zgodę na badanie temperatury ciała mojego dziecka wychowanka Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni w czasie trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, spowodowanego chorobą COVID-19 przy użyciu bezdotykowego termometru podczas pobytu dziecka w szkole  Powyższa zgoda ma na celu realizację przez szkołę działań prewencyjnych i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
  2. Oświadczam, że do Szkoły Podstawowej nr 29 będę przyprowadzać dziecko:    - zdrowe,                                                                                                                                                                                              - bez widocznych objawów chorobowych (duszności, kaszel, katar, wysypka),                                                  - które nie miało kontaktu z osobami, u których stwierdzono Covid-19 lub przebywających  w kwarantannie, izolacji.
  3. Zapoznałem się i akceptuję procedury bezpieczeństwa w czasie stanu epidemii obowiązujące   w Szkole Podstawowej  nr 29  w Gdyni, nowe zasady higieny  i reżimu sanitarnego.  
  4. Jestem świadomy możliwości zakażenia mojego dziecka, mnie, moich domowników, opiekunów w innych dzieci w szkole COVID-19. Jestem świadomy, iż podanie nieprawdziwych informacji naraża na kwarantannę wszystkich uczestników opieki wraz z nauczycielami i dyrekcją jak również ich rodzinami.
  5. Zapoznałem się z informacjami udostępnionymi przez dyrekcję, w tym informacjami na temat zakażenia COVID-19, najważniejszymi numerami telefonów wywieszonymi na terenie placówki.
  6. W przypadku zachorowania mojego dziecka w szkole , zobowiązuję się do odbierania  telefonu z placówki i odebrania dziecka w trybie natychmiastowym.
  7. Zobowiązuję się do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego uzyskanego po konsultacji z lekarzem o braku przeciwwskazań uczęszczania dziecka do szkoły po przebytej chorobie lub po stwierdzeniu podwyższonej temperatury u dziecka.
  8. W przypadku zmiany numeru telefonu kontaktowego, zobowiązuję się do niezwłocznego podania nowego numeru wychowawcy dziecka.
  9. Gdy dziecko ma stwierdzoną alergię przejawiającą się objawami w postaci, kataru, kaszlu, dusznościami, zobowiązuję się dostarczyć do sekretariatu szkoły właściwe zaświadczenie lekarskie.

 

 

………………………………………………                                 …………………………………….

Podpis rodzica/prawnego opiekuna                                                              Podpis rodzica/prawnego opiekuna


                                               Załącznik nr 2 do procedury na wypadek zagrożenia COVID-19

REJESTR KONTROLI TEMPERATURY CIAŁA

       Wypełnia się tylko i wyłącznie z chwilą stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała 37,5 ℃  i wyżej.

NAZWISKO I IMIĘ

DATA,

GODZINA

Odczyt temperatury                      z termometru

PODPIS OSOBY WYKONUJĄCEJ POMIAR

UWAGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdynia, 31.08.2020r.

                                                                                          Ewa Stoińska                                                   

                                                                                           dyrektor

                                                                                              Szkoły Podstawowej Nr 29

 

 

Data dodania: 2020-08-31 19:34:30
Ilość wyświetleń: 606

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej