Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

O prima aprilis raz jeszcze ….

O prima aprilis raz jeszcze ….

          Prima aprilis, to święto międzynarodowe, co oznacza że jest obchodzone w wielu krajach. Jego nazwa wywodzi się z języka łacińskiego i dosłownie oznacza "pierwszy (dzień) kwietnia"  Jest to dzień, w którym bez konsekwencji można robić żarty, psikusy, celowo wprowadzać kogoś w błąd, przekazywać zmyślone, nieprawdziwe historie. Tego dnia w mass mediach pojawiają się żartobliwe, fałszywe informacje. 

            Dzień  ten ma różne nazewnictwo. I tak na przykład w Szkocji obyczaj ten znany jest pod nazwą Hunt the gowk Day czyli "polowanie na głupca", w Portugalii  zaś - Dia da mentira tzn "dzień kłamstwa". W krajach anglojęzycznych znany jest pod nazwą  April Fool's Day, czyli dzień głupców.

            Na temat powstania tego zwyczaju krąży wiele różnych legend. Niektórzy sądzą, że wziął się z rzymskiego święta Cerialii, poświęconego bogini urodzajów - Ceres lub święta Veneralii -  poświęconego Fortunie. Grecy z kolei wiążą ten dzień z mitem o Demeter i Korze. 

            Obyczaj ten dotarł do Polski w XVI wieku, kiedy papież Grzegorz XII wprowadził nowy kalendarz, zwany gregoriańskim, który używamy do dnia dzisiejszego. Z robieniem żartów związany był też dzień św. Grzegorza, który nosił nazwę gregorianek bądź gegołów. 

            Prima aprilis nie kojarzy się wyłącznie z czasem beztroskich żartów i uśmiechu. Jedna z legend mówi, że pierwszego kwietnia urodził się Judasz, który zdradził Jezusa Chrystusa. Niektórzy twierdzą, że ta legenda powstała w wyniku skojarzenia judaszowej obłudy z kłamstwem  i podstępem. 

            Tak właśnie powstała cała tradycja celowego wprowadzania w błąd, żartowania sobie, robienia różnego rodzaju psikusów i dowcipów. Tego dnia każdy stara się nie podejmować jakichś istotnych decyzji czy zawierać ważnych umów lub transakcji. Nam ten dzień kojarzy się  z uśmiechem i radosnym czasem. Niektórzy z nas niecierpliwie wyczekują prima aprilis, niektórzy  wcześniej przygotowują się do różnych żartów, część z nas spontanicznie wymyśla dowcipy.

W moim rodzinnym domu tradycję robienia sobie żartów od lat podtrzymuje  babcia. Co roku nabiera każdego z nas. Przez cały dzień robimy dosłownie zawody, kto kogo i ile razy na coś nabrał, komu udało się wprowadzić kogoś w błąd. Ten dzień ma wiele uroku i  ja osobiście bardzo lubię prima aprilis. 

Anastazja Bużan

klasa Va

Data dodania: 2020-04-07 08:00:25
Data edycji: 2020-04-07 08:07:27
Ilość wyświetleń: 1167

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej