Jak prowadzić RKO u kilkuletniego dziecka w kontekście ryzyka choroby COVID-19?
Najwięcej obaw budzi podtrzymanie stanowiska o wykonywaniu oddechów ratunkowych u dzieci. Cytując stanowisko Resuscitation Council UK w tej sprawie (tłumaczenie własne):
"Jest prawdopodobne, że znasz dziecko/niemowlę, u którego doszło do poza szpitalnego zatrzymania krążenia. Prawdą jest, że wykonywanie oddechów ratunkowych zwiększy ryzyko przeniesienia wirusa choroby COVID-19 na ratownika lub dziecko/niemowlę. Ryzyko to jest jednak niewielkie w porównaniu z ryzykiem niepodejmowania żadnych działań, co z pewnością doprowadzi do śmierci dziecka."
Na marginesie: Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) wspomina o możliwości prowadzenia resuscytacji u dzieci tylko za pomocą ucisków klatki piersiowej. Jest to lepsze rozwiązanie niż nie wykonywanie żadnych czynności ratunkowych. Jednocześnie ze względu na to, że najczęstszą przyczyną zatrzymania oddechu i krążenia u dzieci są problemy oddechowe, AHA zaleca, aby wykonywać pełny algorytm (na przemian uciski i oddechy).
Rafał Głombiowski
Ratownik Medyczny
MEDALION Szkolenia
"Wytyczne resuscytacji", Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych oraz automatyczna defibrylacja zewnętrzna, Polska Rada Resuscytacji, Kraków (2015) s. 104-121
https://eccguidelines.heart.org/circulation/cpr-ecc-guidelines/part-11-pediatric-basic-life-support-and-cardiopulmonary-resuscitation-quality/?fbclid=IwAR2LfYiY6iiGtM0PaIDE6pUKwvECa3LYbmACfSP1yua72m8vkFqGf5R7wmI
" Uczymy się dla życia,
nie dla szkoły"
81-257 Gdynia
Ściegiennego 8