Irena Sandler

Znane Polki, o których warto pamiętać nie tylko przy okazji Dnia Kobiet.

Nie uważała się za bohaterkę, choć niązdecydowanie była. O kim mowa?

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej uratowała życie wielu Żydom. Urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Kiedy wybuchła wojna, miała 29 lat. Duży wpływ na jej późniejsze życie miał ojciec, który wpoił miłość do ludzi. Podczas wojny, Irena przychodziła kilka razy dziennie do getta. Za każdym razem przynosiła uwięzionym Żydom jedzenie i ubrania. Na teren getta zakładała opaskę z gwiazdą Dawida, by wtopić się w tłum.  Z narażeniem życia wnosiła szczepionki przeciw tyfusowi, aby zapobiec szerzeniu się epidemii. Któregoś dnia Irena spotkała zapłakaną matkę – Żydówkę, która poprosiła ją o zaopiekowanie się jej synkiem. Irena - pseudonim Klara  - bez mrugnięcia okiem zgodziła się pomóc matce. Zabrała malucha do domu swojej koleżanki. Tam zostały wyrobione fałszywe dokumenty, które pozwoliły mu na zamieszkanie w polskiej rodzinie. I tak zaczęła się jej przygoda z ratowaniem żydowskich dzieci. Aby ocalić jedno dziecko, Sendlerowa potrzebowała wielu zaufanych ludzi. Około roku 1943 została kierowniczką referatu dziecięcego  „Żegoty’’ , który pomagał żydowskim dzieciom.  Dzięki jej bezgranicznemu poświęceniu i ludzi wielkiego serca zostało uratowane życie wielu Żydom – dorosłym i dzieciom. Jej starania po wielu latach zostały docenione. Irena Sendlerowa  otrzymała medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”  najwyższe odznaczenie Instytutu Pamięci i Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Anastazja Bużan

Magdalena Heldt