Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Cudze chwalicie, swego nie znacie!

Cudze chwalicie, swego nie znacie!

Cudze chwalicie, swego nie znacie!

 

Zbliża się zakończenie roku szkolnego, wszyscy czekamy na upragnione wakacje.  Co za tym idzie – czas wybrać miejsce na wyjazd. Wczasy za granicą to piękne chwile, ale nie zawsze czas i zasobność portfela pozwala nam na zagraniczne wojaże. Dlatego uważam, że dobrym rozwiązaniem jest weekendowe zwiedzanie okolic. Polska jest wspaniałym krajem, często niedocenianym. Ma wiele urokliwych zakątków, które warto zobaczyć. A oto i one.

Miłośników powieści historycznych i nie tylko zapraszam  do Gniewu. Znajduje się tu pokaźny Zamek Krzyżacki z XIII wieku, który króluje nad brzegiem Wisły. Jest piękna Starówka i Pałac Marysieńki wybudowany przez króla Jana Sobieskiego dla swojej ukochanej. W zamku odbywają się turnieje rycerskie, na które zjeżdżają się rycerze z całej Europy. Jest oczywiście duch - Białej Damy, która w nocy szaleje w zakamarkach zamku i straszy  nocujących tu przyjezdnych, a przewodnicy snują opowieści o dawnych czasach.

 Przechodząc obok  średniowiecznego pałacu, można zejść  na brzeg Wisły. Tam  znajduje się stara przeprawa promowa przez Wisłę i dziki niej można przedostać  się na drugi brzeg, a tam dalej ruszyć na zwiedzanie pięknych okolic.

Następnym przystankiem jest Kwidzyn – miasto położone nad rzeka Liwą w Dolinie Dolnej Wisły. Znajduje się tu piękny Zamek Kapituły Pomezańskiej wraz z Katedrą - swoista perełka architektury gotyckiej. Przed Kwidzynem możemy zobaczyć  pozostałości po starych mostach. Na szczególną uwagę zasługuje most kolejowy z elementami ceglanymi. Miasto położone jest  na szlaku Berlin – Królewiec. Niedaleko miasta znajduje się stajnia Miłosna, gdzie można przejechać się na koniu, wziąć kilka lekcji jazdy konnej, popatrzeć na piękne rumaki  i wspaniale spędzić czas.

Przysłowiową wisienką na torcie jest oczywiście Zamek Wielkich Mistrzów Krzyżackich w Malborku z XIV-XV wieku, składający się z trzech odrębnych zamków. Na terenie zamku jest dużo wystaw, a same wnętrza robią wrażenie. Można tu spędzić cały dzień i nie mam pewności, czy wszystko się zobaczy: piwnice, spichlerze, komnaty, nowatorskie ogrzewanie tamtych czasów  i nawet krzyżacką starodawną toaletę, gdzie wszystkie nieczystości spływały do fosy. Najwspanialsza impreza tu odbywa się w jeden z weekendów lipca - jest to oblężenie Malborka - najsłynniejszy festiwal kultury średniowiecznej w Europie. Podczas tej niecodziennej zabawy można podziwiać m.in. turnieje rycerskie, pokazy życia rzemieślników i wioski średniowiecznej, koronacji królów czy teatrzyki dla dzieci. Najważniejszą atrakcją jest - Oblężenie Malborka, które przypada na 25 lipca. Wówczas to wojska polsko - litewskie pod przewodnictwem Władysława Jagiełły pokonały wielkiego mistrza Henryka von Plauena. Po tej porażce stolica państwa krzyżackiego została przeniesiona z Malborka do Królewca (Kaliningrad).

            Dodatkową atrakcją turystyczną tego miejsca jest Park Dinozaurów, gdzie można                 z powodzeniem spędzić popołudnie, albo i cały dzień. Znajduje się tu ścieżka edukacyjna,  gdzie spotkamy kilkadziesiąt ruchomych dinozaurów, park linowy, park smoków i wiele innych atrakcji.

Chyba już pora wracać do Trójmiasta, gdzie też roi się od zabytków i ciekawych propozycji zwiedzania. Czy wiecie,  że w Gdańsku  też był zamek krzyżaków, ale został doszczętnie rozebrany przez gdańszczan cegła po cegle? Pozostały tylko po nim wspomnienia i ulice: Zamkowa oraz Rycerska na Starym Mieście.

Przebywając w Gdańsku, warto zwiedzić stare forty gdańskie, czyli Centrum Hevelianum., które mieści się w samym centrum miasta, na Górze Gradowej, tuż obok dworca PKP. Na terenie fortyfikacji obronnych z XIX w. mieści się dużo wystaw, takich jak  „ Łamigłówka”,„Zabawy z historią”, „ Z energią”, „Dookoła Świata”,  „Wehikuł czasu - człowiek i pocisk". Wszystkiego można dotknąć i wielu rzeczy się dowiedzieć.  Można tu dotrzeć do wnętrza ziemi, zbudować Himalaje, zobaczyć pustynną burzę i zorzę polarną, ale również odczuć, jak jest w epicentrum huraganu. Tutaj zobaczymy, jak nadać naszym odpadom drugie życie, ile śmieci widać z kosmosu, ale też będziemy kierować samolotem za pomocą wiązki światła lub prześwietlać baterię. Długo by opowiadać … . Najlepiej pójść i zobaczyć! Poza tym stąd otwiera się wspaniała panorama na cały Gdańsk.

Kolejnym miejscem, do którego się warto wybrać to Kościerzyna. Znajduje się tu Muzeum Kolejnictwa -  Starej Parowozowni, która  posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka drezyną.

Po drodze możemy zahaczyć o Szymbark na Kaszubach i zwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu,  zobaczyć słynny na cała Polskę domek do góry nogami. W samym Szymbarku stoi wiele budynków, które zostały rozmontowane i przeniesione z innych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to miedzy innymi Dom Harcerza z Wieżycy, Dom Sybiraka z Irkucka, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady czy Dom Powstańca Polskiego z Adampola (Turcja).  Jest tu również  bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, działającej podczas drugiej wojny światowej na Kaszubach. Znajdując się w środku, można przeżyć nalot awiacji niemieckiej, co pozostawia niezapomniane wrażenia. Oczywiście znajduje się tu jeszcze wiele ciekawych miejsc, przekonajcie się o tym sami,  a ja jadę dalej w kierunku Szwajcarii Kaszubskiej i pięknych jezior.

Następny przystanek - Wdzydze Kiszewskie – Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny. W skansenie możemy zobaczyć jak żyło się w dawnych czasach. Między innymi położyć się do łóżka i przykryć kołdrą z gęsiego pierza, lokówką zakręcić sobie włosy, a z szafy wyciągnąć barchanowe gacie. Zobaczyć, jak się mieliło zboże, jak pracował kowal i stary tartak. Poza tym można posiedzieć w oślej ławce, sprawdzić jak przebiegała ówczesna edukacja młodzieży i jak mieszkali nauczyciele. Znajdują się tu chaty wiejskie jak i domy bardziej zamożnych. Wszystkiego można dotknąć  i dowiedzieć się wielu ciekawostek z ust przewodników.  Zwieńczeniem wyprawy do muzeum może być wspinaczka na wieżę widokową, z której można podziwiać przepiękne widoki na kaszubskie jeziora.

To tylko początek zwiedzania przeze mnie najbliższych okolic. Polska jest duża i ma wiele cudownych zakątków. Przed nami wakacje, więc może ktoś skorzysta z moich propozycji? Tymczasem ja będę okrywać inne ciekawe miejsca na mapie Polski.

Wiktoria Wilińska, klasa 6c

 

Data dodania: 2020-06-22 11:13:52
Data edycji: 2020-06-22 11:15:41
Ilość wyświetleń: 594

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

" Uczymy się dla życia,

nie dla szkoły"

Seneka Młodszy
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej