26 PAŹDZIERNIKA KLASY ÓSME WZIĘŁY UDZIAŁ W WYCIECZCE DO OBOZU NIEMIECKIEGO STUTTHOF.

Wycieczka miała charakter lekcji w terenie.
Zwiedziliśmy dwa miejsca pamięci II wojny światowej.
Pierwszym był utworzony w granicach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Stutthof niemiecki obóz - dziś muzeum.
Już 2 września przybył tam pierwszy transport więźniów z około 150 Polakami aresztowanymi dzień wcześniej w Gdańsku.
Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów.
Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej. Naziści zamordowali blisko 65 000 więźniów tego obozu.
Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.
Drugim miejscem było Westerplatte - symbol wybuchu II wojny światowej.
Warto pamiętać o przeszłości naszego kraju. Szczególnie o takich wydarzeniach, do których już nigdy nie powinniśmy dopuścić.
A. Reiter, M. Cylc, K. Turowska

Data dodania: 2021-10-28 16:58:03