WYCIECZKA KLASY 6A DO CENTRUM HEVELIANUM W GDAŃSKU

We wtorek 19 listopada 2019 roku uczniowie klasy 6a z opiekunami wybrali się do Centrum Hevelianum w Gdańsku, gdzie czekała na nich moc atrakcji i niezapomniane wrażenia. Po przybyciu na miejsce rozpoczęli przygodę od warsztatów „Kolorowy świat robotów”, których temat był dla nich niespodzianką. Poznali, aż cztery różne roboty (Genibo, Cubetto, Mio, Ozobot), a trzy z nich mogli sami zaprogramować. Zabawa była na tyle interesująca, że opiekunowie w końcu też do niej dołączyli. Dzięki warsztatom wielu uczniów już wie, co chce otrzymać pod choinkę :) Rodzice nie mają o co się martwić, ponieważ koszt jednego z tych robotów mieści się w kwocie już 80 zł, natomiast nauka programowania w dzisiejszych czasach jest bezcenna.

Druga część wycieczki odbyła się na dwóch wystawach interaktywnych „Dookoła Świata!” i „Z energią!”. Uczniowie mogli sami i we własnym tempie wszystko zbadać, poznać, sprawdzić, przetestować i próbować, a w razie wątpliwości zapytać opiekunów wycieczki i pracowników Hevelianum, którzy z chęcią służył dodatkowymi wyjaśnieniami. Na wystawie „Dookoła Świata!” szóstoklasiści mogli nauczyć się między innymi jak pachną przyprawy z najdalszych zakątków świata, jak jeść pałeczkami, stworzyć cienie różnych zwierząt, na własnej skórze odczuć siłę huraganu o mocy prawie 130 km/h, zbadać jak powstają fale i pustynna burza, odszukać zakamuflowane patyczaki, przetestować chód pingwina i swoją wytrzymałość na zimno, odwiedzić igloo i sprawdzić jego konstrukcję, dowiedzieć się czym jest siła Coriolisa i jak działa, sprawdzić swoją odwagę wkładając rękę do paszczy anakondy zielonej oraz zwinność i czas reakcji, zbadać jak powstaje trąba powietrzna oraz poznać różnorodność europejskich języków. Na wystawie „Z energią!” uczniowie sami tworzyli między innymi wir wodny, energię potrzebną do ładowania swojego telefonu i sprawdzali działanie siły grawitacji. Chłopcom oczywiście najbardziej spodobał się symulator jazdy samochodem, który był przez nich oblegany, a w którym mogli wybrać różne warianty drogi i spróbować nie doprowadzić do stłuczki. Choć niektórzy mieli zupełnie odwrotny cel :) Uczniowie mogli również na wielkiej, interaktywnej makiecie próbować nie dopuścić do powodzi i ochronić zabudowania, grać melodie na butelkach wypełnionych wodą lub rywalizować w multimedialnej grze o segregowaniu odpadów.

W trzeciej części wycieczki spacerem na świeżym powietrzu zwiedziliśmy wystawę „Wehikuł Czasu – człowiek i pocisk”, która mieści się w zabytkowych i odrestaurowanych obiektach pofortecznych. W kilkunastu dawnych schronach i remizach artyleryjskich zostały przedstawione epizody z dziejów fortu i zagadnienia związane ze sztuką wojenną. Na końcu trasy przy Krzyżu Milenijnym na szczycie Góry Gradowej podziwialiśmy piękną panoramę Gdańska z żurawiami stoczniowymi i zabytkami Śródmieścia. Jeszcze przed odjazdem udało się nam odwiedzić wystawę czasową „Las i Bałtyk”, gdzie znajdowały się między innymi modele fok bałtyckich naturalnych rozmiarów, multimedialna, kilkuosobowa gra o gatunkach roślin i zwierząt oraz piasek kinetyczy, który okazał się największą atrakcją tej wystawy.

Wszyscy wrócili zadowoleni z wycieczki i z żalem, że trwała tak krótko i tak szybko się skończyła. Na pewno również wszyscy jesteśmy zgodni, że Centrum Hevelianum w Gdańsku jest miejscem godnym polecenia zarówno na wycieczki klasowe, jak i rodzinne. Przynajmniej raz w życiu trzeba tu być i zwiedzić fascynujące, pełne ciekawostek wystawy, bo wspomnienia będą niezapomniane!

Marta Cylc

Wychowawczyni uczniów klasy 6a