Projekt ”Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?

W ramach projektu  uczniowie klasy 1a zrealizowali kolejne zadanie -  Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?

Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film z udziałem kryminalistyka dr Joanny Stojer-Polańskiej. Miniwykład wprowadził  ich w tematykę zajęć. Uczniowie rozwiązali zagadki korzystając z prezentacji multimedialnej. Dowiedzieli się, że łatwo można zmienić swój wygląd (np. kolor i ułożenie włosów, zarost lub jego brak, makijaż itd.), jednak bardzo trudno zmienić odciski swoich palców. Detektyw pracuje w rękawiczkach, aby nie zostawić śladów linii papilarnych, a także aby nie niszczyć śladów, które już są oraz dla własnego bezpieczeństwa. Teraz już wiedzą, że ślady powstają wszędzie, gdzie są ludzie, ale również zwierzęta, szczególnie na dotykanych przedmiotach. Można je ujawnić za pomocą odpowiednich proszków przy użyciu pędzla do daktyloskopii, a następnie przenieść taki ślad na odpowiednią folię lub go sfotografować. Uczniom bardzo podobały się zadania z kartami daktyloskopijnymi.

Małgorzata Chrapek

Data dodania: 2020-03-08 13:26:02