„Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”

Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”.
Celem tej kampanii jest zachęcenie ludzi, aby przy okazji porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą mogiły  i uprzątnęli choć jedną z nich.
Dobrym przykładem wykazały się dzieci z klasy 4a, porządkując groby na niewielkim, zabytkowym cmentarzu w Gdyni Kolibkach. Pracę wykonywały  z ogromnym zaangażowaniem, w atmosferze ciszy i spokoju. Uczniowie uprzątnęli z mogił  jesienne liście, udekorowali je. Groby, które były prawie niewidoczne, oznaczali krzyżami ułożonymi z kasztanów szyszek. Usunęli też stare, wypalone znicze. Zadbali również o ponowne ustawienie przewróconych krzyży . Na koniec, pragnąc uczcić pamięć zmarłych, uczniowie zapalili znicze.
Z historycznych dokumentów wynika, iż na tym cmentarzu pochowanych zostało co najmniej 325 osób, w  większości  były  to dzieci. Tej i wielu innych ciekawostek związanych z nekropolią oraz dworem i parkiem Kolibki uczniowie dowiedzieli się od  przewodnika, Pana Sławomira Kitowskiego - Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. Serdecznie dziękujemy Panu Kitowskiemu za przekazaną wiedzę i poświęcony czas. Dziękuję również rodzicom uczniów klasy 4a za przygotowanie dzieci do udziału w jesiennym sprzątaniu grobów.
Aleksandra Motylińska, wychowawca klasy 4a

Data dodania: 2018-10-27 11:40:29