„Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym”

W sobotę 9 marca 2019 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni wybrani uczniowie klasy 5a i 7a z Panią Anną Martusewicz i Panią Martą Cylc uczestniczyli w IX Seminarium „Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym”. Tegorocznym tematem seminarium był „Wodór – paliwo przyszłości, czyli o efekcie cieplarnianym i zanieczyszczeniu powietrza”.
Uczestnicy na początku wysłuchali prezentacji Pana Tadeusza Burego, organizatora seminarium i nauczyciela IX LO w Gdyni, o pomiarach jakości powietrza. Pan Tadeusz pokazał wyniki swoich badań oraz urządzenia, jakimi dokonywał pomiarów. Zwrócił uwagę uczestników na złą jakość powietrza w najbliższej okolicy w dzień, jak również w nocy.
Następnie o energiach odnawialnych opowiadał Profesor Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pan Profesor zaprezentował również wiele ciekawych doświadczeń fizycznych. Do niektórych z nich potrzebował asystentów, na których wybrał także naszych uczniów. „Niegrzecznych” słuchaczy „raził” prądem, a dla uważnych wręczył drobne upominki i swoje autorskie książki z autografem. Widzieliśmy również na własne oczy i byliśmy bardzo blisko „śmiercionośnego” i „promieniotwórczego” uranu, który Pan Profesor trzymał… w kieszeni swojej marynarki. Profesor Karwasz opowiadał również o swojej działalności m.in. o współpracy nad międzynarodowym, ogólnoświatowym projektem pierwszej na świecie elektrowni plazmowej, która powstanie we Francji.
Jako ostatnia przedstawiła temat Pani Doktor Anna Kamińska z Akademii Pedagogicznej w Słupsku – „Jak działa samochód na wodę?”. W tej części seminarium uczestnicy również mogli zobaczyć kolejne doświadczenia i równie ciekawe wynalazki napędzane różnego rodzaju energią, np. słońcem lub słoną wodą.
Po zakończeniu oficjalnej części seminarium mogliśmy zrobić zdjęcie z autorami prezentacji i oczywiście skorzystaliśmy z tej okazji. Udało nam się również w naszym niewielkim gronie porozmawiać z Panem Profesorem Grzegorzem Karwaszem i zadać mu kilka pytań na tematy związane i niezwiązane z seminarium. Pan Profesor pomimo napiętego harmonogramu pracy obiecał, że odwiedzi naszą szkołę ze swoją prezentacją i doświadczeniami. Serdecznie zapraszamy i nie możemy się doczekać!
Kierownik wycieczki: Pani Anna Martusewicz
Opiekun wycieczki i autor tekstu: Pani Marta Cylc