Klasa 4a i 4c w Szymbarku

Uczniowie klasy 4a i 4c 17 czerwca wybrali się na wycieczkę do Szymbarka. Miejscowość ta jest położona w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W tym szczególnym i ciekawym miejscu poznali historię, język i kulturę Kaszub. Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach, ich tradycji i zwyczajach zobaczyli również:Dom do góry nogami, Dom Sybiraka, Najdłuższą deskę świata (46,53 m), wyciętą z daglezji, która rosła przez 120 lat w kaszubskim lesie; stół noblisty, dla uczczenia przyznania Lechowi Wałęsie nagrody Nobla. Przy tym stole, który ma długość 35 metrów, może zasiąść 230 osób. Dzieci zobaczyły również Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościółek Św. Rafa. Wąskimi korytarzami przedostali się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu świateł usłyszeli odgłosy bombardowania. Dwuminutowy podziemny seans zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie. Niebywałą atrakcją okazał się największy fortepian świata.
Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji, dzieci udały się na degustację pieczonych nad ogniskiem kiełbasek i innych kaszubskich smakołyków, które pozwoliły na utrzymanie wycieczkowiczów w dobrej formie. Dodatkowo uczniowie wybijali monetę, na której znajduje się symbol „Domu do góry nogami”. Uczniowie spróbowali swoich sił wcielając się w postać piekarza i samodzielnie wygniatali ciasto według kaszubskiej receptury. Wypieczony, jeszcze ciepły chlebek każdy zabrał do domu.
Punktem kulminacyjnym była przejażdżka wozem drabiniastym, gdzie uczniowie podziwiali piękno przyrody Kaszub.
Wizyta w sklepie z pamiątkami i wyrobami ludowymi oraz wykonanie pamiątkowych fotografii zakończyła nasze zwiedzanie.
Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze oraz cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów. Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w pamięci uczniów.
Aleksandra Motylińska
Magdalena Urban- Wiśniewska