Jak efektywnie odrabiać prace domowe z dziećmi?

Jako rodzice często zastanawiamy się – czy powinniśmy pomagać naszym dzieciom w odrabianiu prac domowych? Jak sprawić, aby współpraca z dzieckiem układała się, a zeszyty nie latały w powietrzu? A może zbyt często używamy zwrotów - „a za moich czasów nikt nie pomagał dzieciom z nauce, a dawaliśmy radę” ? Radzenie sobie z trudnymi emocjami naszego dziecka podczas wspólnego odrabiania lekcji, nie jest łatwe, szczególnie, że sami również często przeżywamy stres i frustrację, nad którą nie potrafimy zapanować, a bycie mityczną „oazą spokoju” jest niewykonalne… Z pomocą przychodzi pedagożka Katarzyna Sawicka, która na swoim vlogu dzieli się przemyśleniami, wiedzą i doświadczeniem z zakresu relacji rodzinnych. Na załączonym materiale mówi: „ Nie wszystkie dzieci potrzebują dużego wsparcia ale praktycznie każde dziecko wymaga naszej uwagi. Zwłaszcza, że każde dziecko zupełnie inaczej się adaptuje do swoich obowiązków w szkole. Warto zwrócić uwagę na to kiedy jest najbardziej odpowiedni czas robienia zadań domowych. Niektóre dzieci przychodzą tak bardzo zmęczone ze szkoły, że potrzebują czasu wypoczynku. Każdy człowiek ma inny zegar biologiczny stąd warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby naszych dzieci”. Zachęcamy do wchodzenia na blog Katarzyny Sawickiej, która oprócz porad dotyczących odrabiania lekcji, dotyka wielu innych ważnych tematów – wprowadzania dziecka w świat emocji, radzenia sobie w trudnych relacjach rodzinnych, bycia rodzicem dziecka wysoce wrażliwego, pozytywnej dyscypliny, wzmacnianiu koncentracji u dziecka i motywacji do pracy oraz wielu innych kwestii, które zajmują każdego zaangażowanego w wychowanie rodzica.

Małgorzata Mik-Tojek
Beata Ingielewicz