Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj – kampania społeczna dla przedszkoli i szkół podstawowych

Nasza szkoła, z inicjatywy pani Aleksandry Motylińskiej, co roku bierze udział w kampanii „Idą święta, nie o sms - ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim  kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Akcja ma również zachęcać, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe. W związku z tym uczniowie  klas piątych w ramach lekcji języka polskiego wspólnie redagowali życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz poznali historię pierwszych kartek świątecznych.
Podobno ojczyzną pierwszych kartek świątecznych był Londyn. W 1846 r. Jon Horsley z Anglii zaprojektował kartkę z napisem “Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”. Inne źródła głoszą, że nieco wcześniej, w 1842 r. kartkę taką wysłał szesnastoletni, londyński artysta - William Maw Egley.  Do rozpowszechnienia się tej formy składania sobie życzeń przyczynił się sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Ponieważ miał bardzo wielu przyjaciół, postanowił, zamiast pisać życzenia własnoręcznie, zamówić u znanego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni.
W Polsce kartki świąteczne pojawiły się na terenach dawnej Galicji, pod koniec XIX w. i od tej pory towarzyszą nam do dziś.
Zwieńczeniem zajęć było wspólne śpiewanie kolęd i oczywiście pamiątkowe zdjęcie.
Aleksandra Wierzbińska

Data dodania: 2019-12-18 18:01:11