Halloween

Halloween to obyczaj znany Polakom, lecz wielu z nas tego święta nie uznaje i nie celebruje. Najprawdopodobniej jako katolicy wychodzimy z założenia, że Halloween to święto pogańskie. Dawniej w Polsce 31 listopada obchodziło się tzw.  dziady, czyli jesienne słowiańskie święto upamiętniające zmarłych. Podczas tego obrzędu zebrani w kaplicy uczestnicy uroczystości pod przewodnictwem Guślarza  zwanego też Koźlarzem wzywali dusze zmarłych, by udzielić im pomocy i tym samym ulżyć w cierpieniu. Halloween zdobyło u nas popularność w latach 90 XX w. i jest obchodzone w różny sposób, najczęściej są to przemycone ze Stanów Zjednoczonych elementy zabaw dla dzieci.

W USA, Irlandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest to jedno z najbardziej komercyjnych świąt i obchodzone jest naprawdę hucznie  -  z wielką pompą. Dla odmiany w Hiszpanii  Halloween to nie tylko zabawna, kolorowa maskarada, ale także dzień, w którym wspomina się tych, którzy odeszli. Z kolei Chińczycy obchodzą swoje święto związane z czczeniem umarłych w kwietniu. Nazywa się ono ging ming – Dniem Zamiatania Grobów. Wówczas Chińczycy odwiedzają groby bliskich, przynosząc na cmentarz gałązki wierzbowe, które mają chronić przed złymi duchami.

Nazwa ,,Halloween” pochodzi najprawdopodobniej od definicji ,, All Hallows’ Eve”- Wigilia Wszystkich Świętych. Elementy dekoracyjne Halloween to najczęściej : wyżłobiona dynia z wyszczerbionymi zębami i ze świecą w środku( jest najważniejszym symbolem Dnia Duchów), duchy, sztuczne wielkie pajęczyny, pająki, czarne koty, nietoperze, zombie, wampiry, szkielety, czarownice czy balony z napisem ,,HALLOWEEN” , potwory-mumie, postać Frankensteina czy Draculi

Do najważniejszych zabaw w Halloween zalicza się  gra „cukierek albo psikus” (ang. trick or treat). Dzieci chodzą wieczorem z siateczkami, kubełkami, koszyczkami lub z  pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają sąsiednie domy. Jeżeli ktoś nie chce dać cukierka, otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Ponieważ jest to również jesienne święto, załączam kilka ciekawych zagadek zaczerpniętych z internetu J Przyjemnej zabawy

Jesienne  zagadki

Co to za Pani w złocie, która we włosach ma lśniące liście. Malująca lasy i drogi, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,  wita nas góra białego śniegu?

Co jesienią z dębu spada? Co ze smakiem wiewiórka zjada?

Żyję w jesiennym lesie. Mam białe kropeczki na czerwonym grzbiecie.

Kiedy pomarańczowe, żółte i czerwone spadają  jesień zapowiadają

Lubi je każdy chłopak i lubi każda dziewczyna,

Korale z nich są czerwone, to właśnie jest..

Anastazja Bużan, kl. 6a