Dzień Kultury Ukraińskiej

26 maja w naszej szkole odbył się Dzień Kultury Ukraińskiej, który został sfinansowany ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Udział w imprezie wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły od zerówek rozpoczynając i ósmymi klasami kończąc.

Celem tego projektu było umożliwienie integracji kulturowej polskim i ukraińskim dzieciom poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć, jakimi są przygotowania i udział w różnych konkursach. Chętni uczniowie indywidualnie i w zespołach przygotowywali występy artystyczne. Były to recytacje wierszy, piosenki, tańce oraz przedstawienie teatralne. W języku ukraińskim i polskim. Przygotowanie wspólnych występów służyło nie tylko integracji zespołów klasowych, zawieraniu przyjaźni, uczyło też wzajemnego wsparcia i współpracy. Pewnym dodatkowym efektem był udział rodziców z Ukrainy, którzy uczestniczyli w obchodach Dnia Kultury Ukraińskiej, przygotowując przepyszne stoiska z daniami kuchni tego kraju. Celem degustacji była reprezentacja historii kulinarnej Ukrainy, różnych regionów, poszukiwanie wspólnych i podobnych smaków, tradycji oraz przypomnienie uczniom, jakim ważnym elementem kultury i tożsamości każdego narodu jest jego kuchnia. Stoiska rękodzieła ukraińskiego cieszyły się również wyjątkową uwagą, a piękne ukraińskie wianuszki bardzo przypominały te polskie.

Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o Ukrainie, konkursie kaligrafii oraz konkursie plastycznym. Nagrodami dla osób wyróżnionych w tych konkursach były karty podarunkowe do sklepu sportowego, aby uczniowie mogli nabyć potrzebny ekwipunek na zbliżające się wakacje.

Data dodania: 2023-06-04 21:33:56
Data edycji: 2023-06-04 22:08:29