100 lat niepodległej Polski

9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia  z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy piątej B i C w programie artystycznym przypomnieli ważne dla Polaków wydarzenia historyczne - od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów –  poprzez zakończone niepowodzeniami 3 powstania - po odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918r. Treści historyczne były uzupełnione utworami poetyckimi, które dodatkowo podkreślały bezgraniczą miłość do ojczyzny i niezachwianą wiarę w jej odrodzenie.  Smutne strofy wierszy przeplatały się pieśniami patriotycznymi z okresu I wojny światowej oraz utworami współczesnymi m.in. "Biały krzyż", "Uwięziony ptak" czy "Flaga". Dopełnieniem montażu słowno - muzycznego były sceny z udziałem trzech zaborców,  którzy wykorzystując słabość polityczną Polski, pozbawili jej wolności. Istotną rolę odegrały odsłony z udziałem żołnierzy, którzy w monologach lirycznych przepraszali uwięzioną Ojczyznę za niemożność wypędzenia wroga oraz klęskę kolejnych powstań - listopadowego, krakowskiego i styczniowego. Zwieńczeniem przedstawienia było pojawienie się postaci Piłsudskiego  - twórcy Legionów Polskich, który przypomniał, iż obowiązkiem każdego patrioty jest pamięć o przeszłości kraju. Inscenizacji towarzyszyła przepiękna dekoracja sceny i korytarzy szkolnych, do której wykorzystano prace uczniów.
Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o wolność. Przypomniała również uczniom, że niepodległość nie została dana na zawsze, dlatego należy o nią dbać i pielęgnować.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów:  literackiego "Kocham moją Ojczyznę, bo ..." i plastycznego "Niepodległość oczami dziecka". Pani wicedyrektor pogratulowała oraz wręczyła uczniom nagrody. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że jesteśmy wyjątkowym rocznikiem, gdyż przyszło nam doczekać 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Aleksandra Wierzbińska
Agnieszka Reiter